Plečiant LPVA veiklą ir bendradarbiavimą su filialais, 2024 m. liepos 19 d., Šakių rajono Policijos komisariate buvo suplanuotas LPVA valdybos atstovų ir Suvalkijos regiono veteranų susitikimas.
Prieš tai, pirmoje dienos pusėje, veteranai iš Vilniaus, Marijampolės, Vilkaviškio ir Alytaus susirinko Kudirkos Naumiestyje,- mažame pasienio miestelyje su įspūdinga istorija.Tai vieta, kur meilė tėvynei eilėmis „Lietuva , Tėvyne mūsų“ išsiliejo. Paskutiniuosius savo gyvenimo metus čia praleido Lietuvos gydytojas, prozininkas, poetas, vienas iš lietuvių tautinio sąjūdžio ideologų, Lietuvos himno
autorius Vincas Kudirka.
Susipažinimas su miesteliu prasidėjo Varpo aikštėje, prie paminklo Vincui Kudirkai, autorius- skulptorius Vincas Grybas. Jo atidengimo iškilmėse 1934-ųjų birželį dalyvavo pats prezidentas Antanas Smetona su visa delegacija: ministeriais ir karo vadais. Nuo tada Naumiestis pavadintas Kudirkos Naumiesčiu, miestelis
pradėjo puoštis ir gražėti.
Pažintis pratęsta Vinco Kudirkos muziejuje. Pasitikęs gidas maloniai supažindino su miestelio atsiradimo istorija ir jo raida, iš čia kilusiomis garsiomis asmenybėmis, išvydome Vinco Kudirkos pianiną, kuriuo jis skambindavo gyvendamas draugų namuose Varšuvoje, jo leisto laikraščio „Varpas“ originalą,
autentiškus knygnešių daiktus, XIX a. pabaigos tradicinį šiaurės suvalkiečių (zanavykų) tautinį kostiumą ir dar daug ką.
Aplankėme ir tiltą per Širvintos upelį, jungiantį tuometinį Vladislavovą (Naumiestį) su Širvintos (vok. Schirwindt) miesteliu Rytų Prūsijoje- tarpukaryje abiejų pusių žmonės artimai bendravo. Deja, Širvinta 1944 metais buvo visiškai sunaikinta Rusijos armijos ir niekuomet neatstatyta…
Priešais Širvintos tiltą- paminklas Vytautui Didžiajam, pastatytas 1931m., mokytojų Irenos ir Antano Spranaičių iniciatyva pasodintos beržų alėjos pradžia – Širvintos takas, primenantis, kad už tilto į miestą dvynį vedė nuostabi liepų alėja.
Kiek toliau- turtinga savąja istorija Vinco Kudirkos vardo gimnazija. Įvairiais laikotarpiais čia mokėsi rašytojas, kunigas Antanas Tatarė, kalbininkas Jonas Jablonskis, rašytojas, pedagogas Pranas Mašiotas, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras, vyskupas Justinas Staugaitis, profesorius, teisingumo, vidaus reikalų ministras Petras Leonas ir daugelis kitų Lietuvai brangių asmenybių.
Sužinojome, jog 1971 m. gimnazijos (tuometinės vidurinės mokyklos) prieigose, paminkliniu akmeniu (skulptorius Vladas Pleškūnas) buvo paženklinta namo vieta, kurioje paskutiniąsias savo gyvenimo dienas praleido Vincas Kudirka.
Kitoje miestelio dalyje aplankėme unikalaus liaudies skulptoriaus Prano Sederevičiaus skulptūras, pagamintas iš cemento. Čia autorius įamžino Vytautą Didyjį, Vincą Kudirką, lakūnus Darių ir Girėną, Juozą-Tumą Vaižgantą, kitus jį žavėjusius autoritetus, o taip pat jo mylimus žirgus…
Paskutinė stotelė-Vinco Kudirkos kapas. Padėjome gėlių, uždegėme žvakę.
Popietę, 14 val. LPVA valdybos, Vilniaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Alytaus filialų atstovai, Šakių filialo nariai, Marijampolės AVPK, Šakių rajono PK vadovai ir darbuotojai susitiko Šakių rajono naujojo policijos komisariato salėje.
LPVA valdybos pirmininkas Vytautas Navickas savo pasisakyme supažindino su LPVA veikla 2024 m. ir planais 2025 m., Policijos istorinės atminties išsaugojimu, bendradarbiavimą su partneriais, savivaldybių įstaigomis, kitomis visuomeninėmis organizacijomis, policijos komisariatais. Informavo apie Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų projektą, kur numatyta, kad veteranų pensijos nemažės, numatytą valstybinės ir Sodros pensijų indeksavimą ir planuojamą LPVA, Policijos departamento vadovų susitikimą su Užimtumo tarnybos vadovybe, kur bus aptartas išeinančių į pensiją ir VRM pensininkų integravimas į visuomenę ir darbinis jų perkvalifikavimas. Pažymėjo apie VRM tarnybos statute atkurtą Garbės atsargos pareigūnų statusą, dar likusią medicininio aprūpinimo ir medicininės reabilitacijos socialinę garantiją, pakvietė veteranus nustatyta tvarka teikti dokumentus Laisvės Gynėjo statuso gavimui.
Valdybos pirmininkas Vytautas Navickas, už Policijos veteranų tradicijų išsaugojimą ir puoselėjimą įteikė LPVA atminimo ženklą Šakių filialo pirmininkui Linui Žieviui.
LPVA Garbės narys Vytautas Grigaravičius informavo apie Policijos departamento Visuomeninės konsultacinės tarybos veiklą, komunikacijos komiteto narys Vytautas Bracas – apie Policijos istorinės atminties išsaugojimą, LPVA komunikaciją, LPVA Garbės narys Stasys Bunokas visiems priminė LPVA įkūrimo istoriją.
Diskusijų metu pasisakė Marijampolės filialo pirmininkė Ramutė Kartavičienė, Vilkaviškio filialo pirmininkas Juozas Grybauskas, Šakių filialo pirmininkas Linas Žievys, policijos komisariatų atstovai, LPVA nariai.
Visi padėkojo Garbės atsargos pulkininkui Vytautui Bracui už puikiai organizuotą kultūrinę, pažintinę programą savo gimtinėje, Kudirkos Naumiestyje.
Vėliau, visi diskutavo, bendravo prie kavos ir arbatos.
LPVA valdybos informacija