Šią savaitę septyniems Lietuvos policijos veteranų asociacijos Mažeikių filialo veteranams – buvusiems policijos pareigūnams – buvo įteikti Laisvės gynėjų ženklai ir pažymėjimai.
Tai tik dalis mūsų rajono pareigūnų veteranų, kuriems yra pripažintas laisvės gynėjo teisinis statusas.
Patvirtino laisvės gynėjų statusą
Prieš dvejus metus Seimas priėmė Laisvės gynėjo teisinio statuso įstatymą, o pernai Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktoriaus įsakymu buvo patvirtintas Laisvės gynėjo teisinio statuso pripažinimo nuostatai.
Šis statusas suteikiamas asmenims, kurie nuo 1990 m. kovo 11 d. iki 1991 m. rugpjūčio 21 d. aktyviai dalyvavo atkuriant Lietuvos valstybingumą ar šalinant grėsmes valstybingumui bei teritoriniam vientisumui, prisiekė Lietuvos valstybei.
Įstatyme išskirtos šešios skirtingos laisvės gynėjų kategorijos: karys savanoris, Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus pareigūnas, Valstybės saugumo departamento pareigūnas, Muitinės departamento pareigūnas, policijos pareigūnas ir Šaulių sąjungos narys.
Laisvės gynėjo statusą asmeniui pripažįsta ir atitinkamą pažymėjimą išduoda speciali komisija, jis yra tam tikras garbės ženklas, kuris jokių privilegijų nesuteikia.
Kiti veteranai bus pagerbti vėliau
Šiuo metu laisvės gynėjo statusas yra patvirtintas 25 mažeikiškiams pareigūnams.
Šią savaitę septyniems policijos veteranams: Jonui Adomaičiui, Kęstučiui Mažrimui, Gerimantui Petrauskui, Stanislovui Pociui, Viktorui Bulošui, Stanislovui Drungilui ir Vidmantui Mickui – buvo įteikti Laisvės gynėjo ženklai ir pažymėjimai. Mažeikiškiai policijos veteranai, jų artimieji ta proga susirinko į Gramofonų muziejų.
Ženklus įteikė ir pareigūnus pasveikino Lietuvos policijos veteranų sąjungos Mažeikių filialo vadovė Danutė Mockienė, rajono policijos komisariato viršininkas Alfonsas Meškys.
„Tenka tik apgailestauti, kad tiek laiko praėjo, kol valstybė sugebėjo pagerbti pareigūnus, kurie svarbiomis Lietuvai dienomis, neatsižvelgdami į pavojus, vykdė savo tarnybinę pareigą. Džiugu, kad šiame renginyje juos palaiko patys artimiausi žmonės. Daugelis žmonų tada – kas su vaiku, kas su dviem ant rankų – išlydėjo savo vyrus į tarnybą, nežinodamos, ar jie sugrįš namo…
Tai tikrai svarus pripažinimas, kuris dar kartą įprasmina praeities įvykius ir primena mums, kiek daug susitelkimo, ryžto, tikėjimo ir drąsos reikėjo, kad laisvė būtų apginta“, – kalbėjo D. Mockienė.
Kiti policijos pareigūnai veteranai, kuriems pripažintas laisvės gynėjo statusas, bus pagerbti vėliau – kai komisija atsiųs pažymėjimus ir ženklus.
Nustebino žmonių dėmesys
Apie įvykius, buvusius daugiau nei prieš 30 metų, priminė Vytautas Ramanauskas iš Mažeikių muziejaus, savo surinktą kolekciją pristatė ir edukaciją surengė Gramofonų muziejaus savininkas Gediminas Stasiūnas.
V. Mickus pasakojo apie 1991-ųjų sausio savaitę, kai mažeikiškiai pareigūnai budėjo prie šalies parlamento.
„Išvykome prie Seimo sausio 13-ąją – pilnas autobusas pareigūnų. Buvo duotas įsakymas ginklus palikti tarnyboje, nes pasitaikė atvejų, kai sovietų specialusis dalinys „Omon“ sustabdydavo autobusus. Nežinojai, ką jie gali padaryti, pamatę ginklus. Sėkmingai atvykome į Vilnių. Čia prie Seimo ir kitų svarbių objektų budėjome savaitę, pasikeisdami kas dvi valandas. Ilsėdavomės sostinės mokyklos sporto salėje, ant grindų.
Iki šiol prisimenu, kaip nustebino žmonių požiūris į pareigūnus – mus vaišino sumuštiniais, karšta arbata, visą laiką jautėme didžiulį žmonių dėmesį, norą padėti. Ar buvo baisu? Baimė buvo, kai atvažiavo vienas sovietų tankas, iš jo liuko išlindo kareivis su automatu ir demonstratyviai pasimaivė. Tada žmonės pradėjo švilpti, šaukti – ir jis nuvažiavo“, – 1991-ųjų įvykius prisiminė policijos veteranas.
Tą sausį be veiklos nesėdėjo ir Mažeikiuose likę pareigūnai, buvo rengiamasi įvairioms situacijoms. Kaip pašmaikštavo buvęs kriminalinės policijos komisaras J. Adomaitis, vyko pasiruošimas partizaniniam karui.
Autoriaus nuotr.
2023-08-11, 12:30 Author santarve.lt