1990 m. kovo 11 d., Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, svarbiausiu tikslu tapo jos įtvirtinimas, bet dideliu pavojumi tam buvo šalyje dislokuoti sovietinės armijos daliniai.
Lietuvoje buvo daugiau kaip 30 tūkst. svetimų kariškių, taip pat daugybė karinės technikos ir ginkluotės. Jau 1990 m., kovo 12 d., Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba priėmė nutarimą, kad „1967 m. TSRS visuotinės karinės prievolės įstatymas Lietuvos Respublikos piliečių atžvilgiu nebegalioja“ ir teisiškai sustabdė prievartinę mobilizaciją į sovietų armiją.
Sovietiniai kariškiai niekaip nenorėjo susitaikyti su Lietuvos siekiu tapti nepriklausoma valstybe, atvirai demonstravo antilietuviškas nuotaikas ir vykdė įvairius nusikaltimus. 1990 metų kovo 17 dieną, SSSR VRM vidaus kariuomenės mokomojo pulko (karinis dalinys 5204), dislokuoto Šiauliuose, štabo viršininko pavaduotojas majoras O. Frolovas, baigęs budėjimą su keliais kitais karininkais išgėrinėjo. Gerokai apgirtęs, iš savo pavaldinio paėmė pistoletą su dvejomis apkabomis šovinių ir pareiškė einąs tikrinti sargybos. Iš poste budėjusio kareivio, O. Frolovas paėmė automatą su koviniu komplektu ir, sėdęs į karinį automobilį su vairuotoju, įsakė šiam važiuoti. Kiti kariškiai bandė O. Frolovą sulaikyti, tačiau šis nukreipęs ginklą liepė nesiartinti. Mieste, ginkluotas O. Frolovas pradėjo stabdyti pravažiuojančius automobilius. Grasindamas ginklu, sustabdė taksi automobilį ir vairuotojui įsakė vežti į Vilnių, kad atkeršyti naujai išrinktai Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai ir jos vadovybei. Pareigūnai, gavę pranešimą apie girto majoro siautėjimą, skubiai ėmėsi priemonių surasti ir nuginkluoti pavojingą aplinkiniams sovietų kariškį. Patrulių ekipažas automobilį, kuriame važiavo O. Frolovas, pasivijo Dubijos gatvėje. Pastebėjęs pareigūnus, girtas majoras iššoko iš automobilio, užtaisė automatą ir šovė į jį persekiojančius pareigūnus V. Grigaliūną ir V. Maskolenką. Nurodymui mesti ginklą O. Frolovas nepakluso ir vėl nutaikė automatą į pareigūnus, bet pareigūno šūvis buvo greitesnis – O. Frolovas nukautas vietoje. Galima numanyti kas būtų buvę, jei O. Frolovui būtų pasisekę pasiekti Vilnių.
NUTARIMO ATSISAKYTI PATRAUKTI KALTINAMAISIAIS PAREIGŪNUS, FAKSIMILĖ
Ir panašių atvejų buvo ne vienas, bene tragiškiausias įvyko 1991 metų birželio 18 dieną, kai iš Klaipėdoje dislokuoto sovietų karinio dalinio 2114 pabėgęs ginkluotas kareivis A. Tolkačiovas, nušovė du žmones ir pagrobė jų lengvąjį automobilį „FORD ESCORT“. Kelių policijos pareigūnai A. Kuprėnas ir V. Bendoraitis, patruliuodami magistralėje Klaipėda – Kaunas, pastebėjo pagrobtą automobilį ir ėmė persekioti. Kiti pareigūnai – P. Čalkauskas, K. Ločeris, S. Česnavičius ir V. Plavskis skubiai organizavo kelio užtvarą. Automobiliui sustojus, užpuoliką nuginklavo ir sulaikė pareigūnai R. Višinskis ir G. Andriuškaitis. Ryžtingų pareigūnų veiksmų dėka buvo išvengta dar didesnių aukų. Daugybė pareigūnų, tarnauti nepriklausomai Lietuvos Respublikai atėję iš politizuotos, perdėtai ideologizuotos ir sukarintos sovietinės milicijos sistemos, savo sunkiu ir pavojingu darbu įrodė ištikimybę Lietuvai ir jos žmonėms.
Lietuvos policijos muziejaus informacija