2025 metų balandžio 6 dieną Marijampolės sav., Šunskų miestelyje įvyko LPVA Marijampolės filialo ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas, sumaniai apjungtas su pažintine ekskursija ir edukacine programa.
Be vietinių filialo veteranų, į susirinkimą atvyko LPVA Valdybos pirmininkas Vytautas Navickas, LPVA Komunikacijos komiteto narys Vytautas Bracas, Vilniaus filialo narė Laura Šerniūtė, Marijampolės AVPK viršininkas Harimantas Poškevičius, o taip pat kaimynai- LPVA Vilkaviškio filialo pirmininkas Juozas Grybauskas, veteranas Juozas Oleka.
Susirinkimo pradžioje filialo pirmininkė Ramutė Kartavičienė pateikė filialo veiklos ataskaitą, apžvelgė svarbiausius metų darbus, filialo indėlį į asociacijos veiklą, dalyvavimą LPVA respublikiniuose renginiuose, paminėjo problemas, ateities planus, ataskaitai vienbalsiai pritarta.
Finansinę filialo ataskaitą pristatė filialo revizorius Petras Šapalas. Finansinių pažeidimų metų bėgyje nenustatyta, ataskaitai pritarta.
Prisilaikant susirinkimo darbotvarkės buvo išrinkta nauja Marijampolės filialo valdyba. Ją sudaro penki nariai: Ramutė Kartavičienė, Vladas Karčiauskas, Alvydas Stagniūnas, Artūras Gumauskas, Edgaras Rašimas. Filialo pirmininke išrinkta Ramutė Kartavičienė. Filialo finansininku išrinktas Vladas Karčiauskas, revizoriumi-Petras Šapalas.
Pasisakė LPVA Valdybos pirmininkas Vytautas Navickas, kuris pasidžiaugė, kad LPVA Marijampolės filialas gyvuoja nuo 2014 m. gegužės 8 dienos.
Pradžioje pažymėta liūdna statistika, kad per metus asociacija netenka iki 20 savo narių. Susirinkusieji tylos minute pagerbė anapilin išėjusiųjų atminimą.
Pirmininkas išreiškė susirūpinimą dėl būtinumo į asociaciją pritraukti naujų narių, kurie tęstų ir puoselėtų LPVA veiklą, kad mes ir toliau aktyviai dalyvautume Valstybinių švenčių minėjimuose ir renginiuose, kad visuomet gausiai susirinktume rikiuotėse po LPVA vėliava ir būtume matomi renginių metu. Paminėtos LPVA pastangos tobulinant pareigūnų pensijų bei jų indeksavimo norminę bazę, būtinybę organizuoti susitikimus mokyklose, kad skatintume moksleivius pasirinkti garbingą policininko profesiją.
Marijampolės AVPK viršininkas Harimantas Poškevičius pasidžiaugė darnia, dalykiška policijos ir veteranų sąveika, palinkėjo jiems sveikatos, aktyvios ir sėkmingos veiklos.
LPVA valdybos pirmininkas Vytautas Navickas už aktyvią filialo veiklą ir iniciatyvas įteikė filialui LPVA atminimo suvenyrą, pasirašė svečių knygoje, buvo apsikeista kitomis dovanomis.
Antroje renginio dalyje, po diskusijų ir visų pasisakymų, buvo pereita prie linksmesnių dalykų, o būtent prie „Silkių kasimo”!
Sužinojome dar negirdėtų dalykų, kad Silkė negaudoma, nesužvejojama, o kasama! Iš kur atsirado išsireiškimas jog Šunskų apylinkėse Silkė buvo kasama, išsamiai papasakojo buvęs ilgametis Šunskų seniūnas Rimantas Lekeckas. Kad vietovės istorijoje yra išlikę vietos gyventojų pasakojimai, jog prieš Antrąjį Pasaulinį karą Smetonos laikais Šunskų miestelyje gyveno žydelis, kuris prekiavo silke, o kad ši nesugestų, ją laikė kibiruose, kuriuos užkasdavo vietos durpyne. Pritrūkus silkės, iš durpyno išsikasdavo naują kibirą su silkėmis, kuria toliau sėkmingai prekiaudavo. Tarpukario Lietuvoje silkė buvo paklausi prekė tarp pačių žydų ir lietuvių tautybės žmonių, todėl šis verslas klestėjo. Tačiau atėjus Antrajam Pasauliniam karui ir Lietuvą okupavus nacistinei Vokietijai, žydų bendruomenė Lietuvoje buvo sunaikinta, o tuo pačiu išnyko ir ši prekyba silkėmis. Tokiu būdu, dalis užkastos kibiruose sūdytos silkės, liko tūnoti durpyne. Po karo, atėjus Sovietų valdžiai ir pradėjus kasti durpes, žmonės durpyne pradėjo rasti kibirus su žydelio užkastomis sūdytomis silkėmis, kurios durpėse buvo užsikonservavusios bei gerai užsilaikę ir buvo tinkama vartojimui. Vietos gyventojai kasdami durpes, išsikasdavo ir silke s kibiruose. Tokiu būdu atsirado šis posakis: „Silkių kasykla”, kas nevietiniams žmonėms labai juokingai ir intriguojančiai skambėjo.
Sudominti šios istorijos, Marijampolės filialas savo metinį ataskaitinį susirinkimą ir surengė Šunskų miestelyje, o puikus gidas Rimantas Lekeckas edukaciją ir ekskursiją po miestelį. Ji prasidėjo nuo Šunskų miestelio ženklo bačkos, virš kurios puikuojasi ir miestelio herbas su trimis fazanais. Tuo pačiu paaiškino dėl ko miestelio herbe yra pavaizduoti trys fazanai. Tarybiniais metais, kai Lietuvai vadovavo LKP pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus, Šunskų apylinkės buvo įsteigtas fazanynas, kur jie buvo auginami, o partijos vadovybė ir kiti klerkai mėgo organizuoti medžiokles ir papuotauti. Kaip netrukus paaiškėjo, kad ši pakelėje stovinti bačka yra su kranu, iš kurio bėga silkių rasalas… Aplankėme ir Šunskų miestelio puošmeną, neogotikinę vienbokštę Šunskų bažnyčią, kurios vidus neseniai restauruotas. Pasigėrėję atnaujintais sietynais ir barokinio stiliaus altoriumi, bei išklausę apie čia klebonavusius žymius žmones (Telšių vyskupą Vincentą Borusevičių), visi sugrįžome į susirinkimo vietą. Po įdomios ekskursijos, prasidėjo skaniausia ir linksmiausia dalis, t.y. patiekalų iš silkių valgymas. Visą edukaciją su programa surengė nuotaikingas ir sumanus gidas Rimantas Lekeckas, o patiekalus paruošė vietinės gaspadinės. Pietaujant, pirmiausiai buvome pavaišinti puikaus skonio sumuštiniais su silke, kuriuos kiekvienam svečiui patiekė nuo didžiulės šiūpėlės (platus, gaubtais kraštais kastuvas), su paaiškinimais, kokia seka reikia kaštavoti patiekalus. Jų su silke buvo ne vienas ir ne du, o kad žuvis nepabostų buvo pavaišinti karšta fazanienos sriuba. Visos šios vaišės ir pasisėdėjimas baigėsi dainomis, kurias skambant gitarai sudainavo šios edukacijos vedantysis Rimantas Lekeckas.
Padėkoję renginio organizatoriams išsiskirstėme sotūs, pakilios nuotaikos, turtingi šiltais ir įsimenančiais įspūdžiais.
LPVA Marijampolės filialo informacija