Lietuvos policijos
veteranų asociacija

Turite klausimų? +370 5 271 7902
El. paštas lpva@policija.lt

Kauno Karininkų ramovėje pagerbti Lietuvos valstybės gynėjai

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras Liepos 5 dieną pagerbė Lietuvos valstybės gynėjus, Liepos 6-osios– Valstybės ir Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos proga įteikiant Laisvės gynėjo ženklus ir pažymėjimus.

Prisiminsime ir pagerbsime tuos žmones, kurie 1990-1991 metais nepabūgo pavojų ir nedvejodami davė priesaiką Tėvynei ir darė tai, ką liepė sąžinė ir širdis.Ir tai buvo ir yra tie žmonės, kurie dalyvavo įtvirtinant Lietuvos valstybingumo pamatus. Ir buvo tie, kurie drąsiai pasitiko iššūkius, savo darbu sustiprino šiandienos valstybę, – sakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.

2024 m. liepos 5 d., penktadienį, 11 val. Lietuvos karininkų ramovėje (Kaune, A. Mickevičiaus g. 19) vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuojamas renginys. Iškilmingos ceremonijos metu buvo įteikti Laisvės gynėjo teisinio statuso pažymėjimai ir Laisvės gynėjo ženklai. Buvo pagerbta ir įvertinta per 80 laisvės gynėjų ir jų indėlis ginant ir stiprinant Nepriklausomybę atkūrusią Lietuvos valstybę ir jos institucijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras Laisvės gynėjo teisinio statuso pažymėjimais ir Laisvės gynėjo ženklais jau pagerbė 654 žmones.

Renginio metu Laisvės gynėjo teisinio statuso pažymėjimai ir Laisvės gynėjo ženklai įteikti Lietuvos policijos veteranų asociacijos nariams iš Vilniaus, Panevėžio, Utenos ir Šilutės filialų, buvusiems policijos pareigūnams iš Policijos departamento, kitų policijos įstaigų, bei dar dirbantiems policijos pareigūnams. 

Pažymėtina, kad 1990-1991 m. jauniausiam savanoriui buvo 15 metų, o jauniausiam šauliui – 18 metų, kai jie davė priesaiką Lietuvai. Pirmasis apdovanojimų teikimas įvyko 2023 m. birželio 23 d. Lietuvos Respublikos Seime, antrasis Vilniaus karininkų ramovėje, pažymint Lietuvos kariuomenės įkūrimo 105-ąsias metines.

Seimas 2021 metais priėmė Laisvės gynėjo teisinio statuso įstatymą ir numatė, kad šis statusas suteikiamas Lietuvos piliečiams, kurie nuo 1990 metų kovo 11 dienos iki 1991 metų rugpjūčio 21 dienos, tai yra nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo iki pučo Maskvoje, Sovietų Sąjungos karinės agresijos metu dalyvavo atkuriant Lietuvos valstybingumą ar šalinant grėsmę jos valstybingumui bei vientisumui. Laisvės gynėjas yra Lietuvos Respublikos pilietis, kuris 1990 m. kovo 11 d. – 1991 m. rugpjūčio 21 d. Sovietų Sąjungos karinės agresijos metu dalyvavo atkuriant Lietuvos valstybingumą ar šalinant grėsmę Lietuvos valstybingumui ir vientisumui, įvairiomis nesmurtinio pasipriešinimo formomis priešinosi agresyviems SSRS ekonominiams ar kariniams veiksmams, saugojo ar gynė valstybės sieną, kitus valstybinės svarbos ir ūkio objektus, kūrė krašto apsaugos struktūras, muitines, specifinėmis priemonėmis padėjo atkurti Lietuvos Respublikos valstybingumą, tarnaudamas Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriuje, Krašto apsaugos departamente prie Vyriausybės ir jo struktūriniuose padaliniuose, Pasienio apsaugos tarnyboje, Savanoriškoje krašto apsaugos tarnyboje, Valstybės saugumo departamente, Lietuvos policijoje, Lietuvos šaulių sąjungoje ir prisiekė Lietuvos valstybei iki 1991 m. rugpjūčio 21 d.

Išskirtos šešios gynėjų kategorijos: karys savanoris, Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus pareigūnas, Valstybės saugumo departamento pareigūnas, Muitinės departamento pareigūnas, policijos pareigūnas ir Šaulių sąjungos narys. Visi jie 1990–1991 metais turėjo būti prisiekę Lietuvos Respublikai.

Kviečiame įstatymo nustatyta tvarka teikti reikiamus dokumentus Laisvės gynėjo teisinio statuso pripažinimo komisijai ir įgyti Laisvės Gynėjo statusą.

LPVA valdybos informacija

Atgal Sveikinimas Valstybės (Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos proga