į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
LPVA filialai » Panevėžio filialas
„Baltijos kelio“ 30-metį minėjo ir veteranai

Rugpjūčio 23 d. Lietuvos policijos veteranų asociacijos  Panevėžio filialo nariai susitiko savo buvusioje darbovietėje – Panevėžio apskrities vyriausiajame policijos komisariate. „Baltijos kelio“ 30-mečiui paminėti buvo organizuotas vaikų piešinių konkursas, kurio tikslas – meninėmis raiškos priemonėmis padėti bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams atskleisti savo mintis ir idėjas, susijusias su gyvų žmonių grandine, sujungusia trijų Baltijos šalių sostines. Šalia veteranų buvo ir konkurso dalyviai, jų tėveliai, dirbantys policijos pareigūnai. Susirinkusius pažymėti svarbią Lietuvai dieną pasveikino Lietuvos policijos veteranų asociacijos  Panevėžio filialo pirmininkas Ignas Raila. Jis pažymėjo, kad „Baltijos kelio“  30-mečio minėjimas prasidėjo jau rugpjūčio 22 dieną Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmuose. Minėjime LR ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio kvietimu dalyvavo Lietuvos policijos veteranų asociacijos  Panevėžio filialo atstovai Ignas Raila, Virginijus Klanauskas ir Stanislovas Apšega. Veteranai prisiminė darbą 1989-aisiais, „darbo įrankius“ – radijo imtuvus VEF ir šviečiančias patrulių lazdeles (Beje, vieną jų išsaugojo ir pademonstravo V. Klanauskas), kalbėjo apie tada visus žmones vienijančią jėgą, apdovanojo visus piešinių konkurso  dalyvius. Atsargos kelių policijos pareigūnas V. Klanauskas papasakojo, kaip 1989 m. rugpjūčio 23 d. dirbo Baltijos kelyje nuo Panevėžio iki Latvijos sienos. V. Klanauskas, tuo metu Valstybinės kelių inspekcijos (VAI) pareigūnas, turėjo užtikrinti saugų eismą, automobilių parkavimą, viešąją tvarką, stebėti, ar neatvyksta TSRS karinė technika. Virginijus prisimena, kad kelyje buvo dideli kamščiai, automobiliai stovėjo keliomis eilėmis, netilpusieji – net laukuose. Šioje kelio atkarpoje buvo ir žemaičiai iš Palangos, Kelmės, Skuodo, Klaipėdos. Nors eismo sąlygos buvo labai sudėtingos, eismo dalyviai buvo tolerantiški, mandagūs, paslaugūs vieni kitiems, todėl eismo įvykių nebuvo. Pasak Virginijaus, laužai palei kelią degė iki paryčių, žmonės džiaugėsi, dėkojo VAI pareigūnams už pagalbą, kantrybę ir toleranciją. Lietuvos policijos veteranų asociacijos  Panevėžio filialo narys Antanas Gineika prisiminė, kad jis tądien buvo atsakingas už ryšio priemones, kad mieste nebuvo girtaujančių asmenų, neužregistruota nei eismo įvykių, nei nusikaltimų. Stovėję gyvoje grandinėje žmonės džiaugėsi, susikabino rankomis su dirbusiais pareigūnais.

Po pietų Panevėžio filialo Valdybos narys ir Tarptautinės policijos asociacijos (toliau – TPA) Lietuvos skyriaus Panevėžio poskyrio narys Virginijus Klanauskas su žmona Vilma automobiliu MB CABRIO, papuoštą LPVA ir TPA vėliavėlėmis, išvyko į Lietuvos-Latvijos pasienį. Ten prieš 30 metų Virginijus patruliavo nuo Panevėžio iki Saločių Latvijos pasienyje. Čia vyko minėjimas.  Žmonės šiltai pasitiko Latvijos ir Lietuvos prezidentus, Estijos, Latvijos, Lietuvos signatarus, buvusius „Baltijos kelio“ koordinatorius, Lietuvos seimo narius, rajonų merus. Žemaičiai iš Kelmės, Palangos, stovėję gyvoje grandinėje prieš tris dešimtmečius, atvyko pasipuošę tautiniais drabužiais, rankose laikė kardelius. Į jubiliejų atvyko Laima ir Erichas Wegneriai iš Vokietijos, dalyvavę „Baltijos kelyje“ 1989-aisias. Renginyje dalyvavo ir Lietuvos policijos veteranų asociacijos  Biržų skyriaus nariai, jų šeimų nariai. Pagerbtas ir 70-metį šventęs veteranas Ričardas Varabauskas. Veteranai pasidalino įspūdžiais su LŠS A. Smetonos Šiaulių 8-osios rinktinės Stepono Giedriko-Giriečio Biržų  501 kuopos šauliais, kuriems vadovauja buvęs pareigūnas Vidutis Šeškas, su Palangos skyriaus nariu Vizgirdu Bružu.

Grįždami namo, V. Klanauskas su žmona Vilma aplankė Raubonių bendruomenę, kuri pavaišino prieš tris dešimtmečius dirbusį pareigūną arbata. Rauboniškiai dainavo, šoko, kūreno didelį laužą, dalijosi prisiminimais.

Jubiliejai ateina ir praeina, bet šiluma, bendrystė, pasididžiavimas atlikta misija lieka ir, manau, keliaus iš kartos į kartą.

 

LPVA Panevėžio filialo valdyba